EVDEKİLERLE – Malzemeye göre yemek tarifi

Merhaba! Bugün sizlere yeni bir girişim olarak internet dünyasına açılan Evdekilerle platformundan bahsetmek istiyorum. Evdekilerle, birkaç aydır içerisinde Web Developer olarak yer aldığım bir proje. Başta bir ders kapsamında geliştirmeye başladığımız bu proje, zamanla üzerine kafa yorduğumuz, profesyonel bir internet platformu haline dönüştü.

Evdekilerle Nedir? Ne işe yarar?

Evdekilerle  size yalnızca elinizdeki yemek malzemelerini kullanarak yapabileceğiniz tarifler sunmayı hedefleyen bir platform. Sitede yemek tariflerini adına göre arama özelliği yok. Yalnızca malzemeye odaklanmış, yemek tarifi platformlarına farklı bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan bir girişim.

Sitenin arayüzünü oluştururken Google bize ilham kaynağı oldu. Günümüzde sade ve minimalist (flat) tasarımların kullanıcılar tarafından tercih edildiğini tecrübelerimize dayanarak biliyoruz. Biz de elimizden geldiğince sade bir arayüz tasarladık.


Arama Sayfası

Çalışma mantığı oldukça kolay :

Evdeki malzemeleri arama çubuğuna yazmaya başlıyorsunuz. Sistem birkaç harften sonra malzemeyi sizin için buluyor. Sonra Enter tuşuna basarak bu malzemeyi sepetinize ekliyorsunuz. Aynı işlemi tekrarlayarak elinizdeki malzemeleri sisteme giriyorsunuz. Buradan sonra arama çubuğunun yanındaki Tarif Ara butonuna basıp tarif arayabilirsiniz. Arama sonuç ekranında karşınıza, yalnızca elinizdeki malzemelerle veya birkaç (en fazla 3) malzeme ekleyerek yapabileceğiniz yemekler çıkıyor. Sonuçların altında hangi malzemeye ihtiyaç duyacağınız da gözüküyor.


Sonuçlar

Arama sonucu çıkan tariflere tıkladığınızda ise karşınıza alışılmadık bir tablo çıkıyor. Bu tabloda bütün malzemelerin gerekli/isteğe bağlı şeklinde belirtildiğini göreceksiniz. Ayrıca elinizde bulunma ihtimali yüksek olan bazı malzemeler (su, ayçiçek yağı vb.) sitede varsayılan olarak tanımlanmış. Böylece arama kısmında bunları evde var diye belirtmenize gerek kalmıyor. Malzemelerin sonlarındaki yeşil tik o malzemenin elinizde olduğunu, kırmızı çarpı ise elinizde bulunmadığını ifade ediyor. Bu şekilde tarifte kullanılabilecek olmazsa olmaz (gerekli) malzemelerin yanı sıra isteğe bağlı malzemelerden de hangileri elinizde var veya yok görebiliyorsunuz.


Tarif Ayrıntıları

Evdekilerle platformunun bir diğer amacı da, yemek tariflerini algoritmik biçimde sunarak anlaşılabilirliği en üst düzeye çıkarmak. Evdekilerle proje ekibinin tamamı Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenlerinden oluşuyor. Yani ekip elemanları algoritma hazırlama ve yönerge oluşturma konusunda tecrübeli bireyler. Bu hem malzeme listesinde, hem de tarif sitelerinde en sık sorun çıkaran tarif açıklamaları bölümünde anlaşılırlığı ve standardı getiriyor.


Tarif Açıklaması

Örnek tarif açıklamasında da gördüğünüz gibi yönergeler sade ve hedefe yönelik. Bu adımları takip ederek yemek yapmayı bilmeyen birinin bile çok güzel yemekler yapabilmesini amaçlıyoruz.

Sitemizi ziyaret edip sizlerin de elinizdeki malzemelerle yapabileceğiniz tarifler bulmasını diliyorum. Her türlü öneri veya düşünceniz için info@mucahidgerede.com.tr mail adresinden bana ulaşabilir veya site içi anketi (Evdekilerle – Anket) kullanarak geliştirici ekibe geribildirim verebilirsiniz.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: